11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia, który zainicjowała młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Z roku na rok pogłębia się globalny problem związany z generowaniem coraz większej ilości odpadów, a ich zagospodarowanie to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Nowoczesne instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych (jak rozbudowywany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku) są szansą na efektywne i ekologiczne działania.
Według raportu Banku Światowego „What a Waste 2.0: A Global Snapshot of Solid Waste Management to 2050” każdego roku na świecie wytwarza się ok. 2 mld ton odpadów stałych. Eksperci alarmują, że za 30 lat liczba produkowanych odpadów może istotnie wzrosnąć. Problem dotyczy także Polski. Statystyczny Polak w 2019 roku wyprodukował średnio o 7 kg odpadów komunalnych więcej niż w roku poprzednim. Aż 10,8 mln ton, czyli 84,5%. wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych, odebrano właśnie z gospodarstw domowych.
Zagospodarowanie odpadów stało się jednym z czołowych wyzwań całej ludzkości. Rozwiązaniem, które zostało wdrożone i doskonale sprawdza się w wielu krajach wysoko rozwiniętych, są ITPO - czyli Instalacje Termicznego Przekształcania Odpadów. Takie obiekty nie tylko efektywnie i bezpiecznie dla środowiska rozwiązują problem odpadów komunalnych. Często, za sprawą oryginalnego designu oraz udostępnianych na ich terenie atrakcji (szlaki wycieczkowe, centra edukacyjne, ścianki wspinaczkowe czy nawet stoki narciarskie), są chętnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców i turystów. Wiedeń, Monachium, Zurych czy Kopenhaga – przykłady aglomeracji ze sprawnie funkcjonującymi i atrakcyjnymi architektonicznie rozwiązaniami można wymieniać długo.
Wkrótce wśród miast z najnowszymi instalacjami termicznego przetwarzania odpadów znajdzie się również Warszawa. Wszystko za sprawą rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych („ZUSOK”) na Targówku. Prace nad największym w Polsce obiektem tego typu już się rozpoczęły, a dzięki zastosowaniu standardu BAT (tj. Najlepszej Dostępnej Techniki) ZUSOK będzie w pełni bezpieczny dla mieszkańców oraz środowiska naturalnego.
Zakład na Targówku nie tylko przetworzy odpady komunalne na ciepło i energię dla mieszkańców Warszawy, ale będzie też miejscem otwartym i skoncentrowanym na edukacji i aktywności proekologicznej. ZUSOK zostanie wyposażony w zielone dachy, a transparentne elementy elewacji budynku dadzą po zmroku wyjątkowy efekt iluminacji.