W sobotę 12 marca we Współdzielniku w Wola Parku odbył się panel dyskusyjny "Życie śmiecia". Przedstawiciel Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania wraz z blogerką i edukatorką odpadową, znaną jako 'Pani od odpadów", rozmawiali z mieszkańcami o roli, zagospodarowaniu i przyszłości warszawskich (choć nie tylko) odpadów komunalnych.
Spotkanie "Życie śmiecia. Panel dyskusyjny na temat powstawania, roli i zagospodarowania odpadów w Warszawie" został zorganizowany dzięki inicjatywie MPO Warszawa i Moniki Michalskiej, która w branży znana jest jako "Pani od odpadów". Wydarzenie odbyło się w przestrzeni Współdzielnika, który od ubiegłego roku funkcjonuje w Wola Parku (więcej na temat Współdzielnika).
"Życie śmiecia", czyli panel dyskusyjny o warszawskich odpadach
Każdego roku mieszkańcy stolicy wytwarzają ok. 780 tys. ton odpadów (to łączna waga 15 Titaniców!). Jak sobie z nimi radzić? Czy ograniczenie ich produkcji jest możliwe? Jak wygląda sytuacja Warszawy na tle całego kraju i Europy? Między innymi na tych pytaniach koncentrowali się uczestniczy sobotniego panelu dyskusyjnego.
W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Warszawy, którzy w trakcie omawiania tematów chętnie zabierali głos i zadawali pytania, dotyczące codziennej gospodarki odpadami w stolicy. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia, zaprezentowania danych liczbowych i ciekawostek na temat rynku odpadowego w Warszawie. Później, na przykładzie żółtego pojemnika oraz plastiku i tworzyw sztucznych, które powinny do niego trafiać, "Pani od odpadów" zaprezentowała drogę, jaką "pokonują" odpady po wyrzucenia do domowego kosza.
Ostatnim punktem sobotniego panelu dyskusyjnego był temat odpadów zmieszanych i ich zagospodarowanie. Na przykładzie prezentacji trwającej rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku goście Współdzielnika mogli poznać atuty nowoczesnych instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych.