Hasłem przewodnim ósmego Festiwalu Matematyki w Warszawie była ekologia. W wydarzeniu wzięli udział edukatorzy MPO Warszawa. Spotkali się z trzema grupami uczniów szkół podstawowych, aby w ramach wydarzenia przeprowadzić eko warsztaty "Mini wysypisko".
Ile wody zużywamy przy codziennych czynnościach? Jak matematyka może pomóc w ograniczeniu ilości produkowanych śmieci? W jaki sposób można policzyć swój ślad węglowy i jak go zmniejszyć? 8. Festiwal Matematyki "Gazety Wyborczej" w tym roku akcentował zagadnienia wokół ekologii. Organizatorzy imprezy przygotowali swoim gościom czternaście stoisk tematycznych.
W warsztatach "Mini wysypisko" uczestniczyło kilkudziesięciu uczniów szkół podstawowych. Zajęcia odbywały się w dwudziestoosobowych grupach - rodzicie również mogli wziąć w nich udział.
- To fantastyczne zajęcia, dzięki którym mogę przybliżyć swoim synom sens naszej domowej segregacji odpadów. Widziałam, że z ogromnym zainteresowaniem słuchali o instalacji na Targówku i o różnych rodzajach śmieciarek - mówi Monika, mama uczniów, którzy brali udzial w wydarzeniu.
"Mini wysypisko", czyli edukacja ekologiczna z MPO
"Mini wysypisko" to autorski projekt edukacyjny MPO Warszawa, który powstał z myślą o zabawie i edukacji najmłodszych. Dzięki zaimprowizowaniu małego „stosu" odpadów dzieci mają okazję sprawdzić swoją intuicję i wiedzę podczas ich segregowania. Poznają przede wszystkim zasady pięciofrakcyjnego podziału odpadów komunalnych.
Warsztaty to nauka pracy w grupie, test odpowiedzialności, ale przede wszystkim kształtowanie przekonania, że troska o środowisko jest bezcenna i każdy może zmienić swój wycinek świata. Ten edukacyjny projekt pozwala również omówić niejednoznaczne i sprawiające największe trudności odpady. Dodatkowo podczas zajęć dzieci i młodzież poznają zalety recyklingu i możliwości odzyskiwania surowców z odpadów.