MPO Warszawa uruchomiło swoje pierwsze Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych dla mieszkańców stolicy. Nowe, miejskie PSZOK-i na Woli i Bielanach znajdują się na terenach lokalizacji należących do Spółki. Warszawiacy mogą dostarczać tam m.in. zepsuty sprzęt elektroniczny, stare opony, gruz, farby, czy leki. Punkty są otwarte od 1 marca.
Nowe PSZOK-i przy ul. Tatarskiej 2/4 oraz ul. Kampinoskiej 1 funkcjonują od 1 marca 2023 roku. Punkty będą otwarte dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 - 19:00 oraz w soboty w godz. 09:00 - 17:00. Miejskie PSZOK-i będzie odpowiadać za przyjmowanie wyselekcjonowanych odpadów powstających w gospodarstwach domowych - zarówno niebezpiecznych, jak również odpadów innych niż niebezpieczne - w sposób zapewniający mieszkańcom Warszawy możliwe łatwy dostęp.
- To pierwsze Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które powstały z inicjatywy MPO. Wiemy jednak, że potrzeby warszawiaków są większe, dlatego stale pracujemy nad uruchomieniem kolejnych PSZOK-ów. To niezwykle istotne z perspektywy gospodarki odpadami, aby mieszkańcy stolicy mogli sprawnie i komfortowo przekazywać nam odpady trudne i niebezpieczne - mówi Zdzisław Gawlik, prezes zarządu MPO Warszawa.
Oba punkty MPO zostały wyposażone w specjalistyczne kontenery, nowe wagi najazdowe, całodobowe systemy monitoringu oraz systemy informatyczne do rejestracji przyjmowanych odpadów.
- Zwiększamy liczbę PSZOK-ów w Warszawie, zagęszczamy ich sieć, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do rozwiązań, dzięki którym mogą pozbyć się odpadów we właściwy sposób. Duże udogodnienie stanowi PSZOK na Woli, blisko centrum miasta - mówi Agnieszka Jakubowska, dyrektor Biura Gospodarki Odpadami w m.st. Warszawa.
Co można zostawić w PSZOK-ach?
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to specjalnie zorganizowane miejsca, w których mieszkańcy mogą zostawić odpady komunalne: w szczególności te, których nie powinno się wyrzucać do żadnego z pojemników frakcyjnych.
Do PSZOK-ów mieszkańcy mogą oddać m.in. tekstylia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opakowania po klejach, farbach i lakierach, resztki substancji drażniących, oleje i tłuszcze jadalne, odpady wielkogabarytowe i po wykonaniu samodzielnego remontu.
Edukacja ekologiczna
Podczas specjalnych akcji edukacyjnych i informacyjnych, które będą organizowane w PSZOK-ach, mieszkańcy poznają m.in. zasady właściwego postępowania z odpadami.
- W PSZOK-u na Woli odbędzie się kolejna akcja „Ekopoukładani”. Podczas tego edukacyjnego wydarzenia mieszkańcy otrzymają sadzonki za elektroodpady - dodaje Agnieszka Jakubowska, dyrektor Biura Gospodarki Odpadami.
Więcej istotnych informacji o zasadach funkcjonowania wszystkich PSZOK-ów oraz MPSZOK-ów w Warszawie można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.