(fot. PSZOK MPO przy ul. Tatarskiej 2/4 na Woli)
Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które MPO Warszawa prowadzi na Woli i Bielanach, funkcjonują od szesnastu miesięcy. W drugim kwartale 2024 roku warszawianki i warszawiacy dostarczyli do nich prawie 450 ton odpadów nietypowych i kłopotliwych. Jak sprawnie i skutecznie korzystać z PSZOK-ów? Pierwsze wizyty znacznie ułatwi informator dostępny na stronie warszawa19115.
PSZOK-i MPO zostały uruchomione 1 marca 2023 roku. W pierwszym miesiącu funkcjonowania mieszkańcy stolicy dostarczyli do nich ponad 50 ton odpadów nietypowych i kłopotliwych. W kolejnych tygodniach rozpoznawalność punktów stale rosła.
- Już w maju do PSZOK-u przy ul. Kampinoskiej przywieziono ponad dwa razy więcej odpadów wielkogabarytowych oraz ponad trzy razy więcej odpadów biodegradowalnych niż w marcu. W tym samym miesiącu do punktu przy ul. Tatarskiej dostarczono prawie 80 ton odpadów. Podobnie było również w okresie wakacyjnym, kiedy to pozornie zainteresowanie porządkami mogło być mniejsze - przypomina Jakub Turowicz z zespołu prasowego MPO Warszawa.
W drugim kwartale 2024 roku do punktów spółki mieszkańcy przywieźli 446 ton odpadów trudnych. Wśród dostarczanych odpadów największe ilości stanowił gruz, odpady wielkogabarytowe oraz zużyte opony i sprzęt elektroniczny.
- Korzystanie z PSZOK-ów jest wygodne. Na ich teren można wjechać samochodem. Każdy kontener jest oznaczony, a nasi pracownicy wskazują odpowiednie miejsce do rozładowania odpadów - dodaje Jakub Turowicz z MPO.
Warto wiedzieć przed wizytą
(fot. kontenery w PSZOK-ach posiadają oznaczenia)
W PSZOK-ach przy ul. Tatarskiej 2/4 oraz ul. Kampinoskiej 1 mieszkańcy mogą bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć się konkretnych odpadów. Dotyczy to przede wszystkim tych, których nie można wyrzucać do żadnego z pojemników, ustawionych w altanach śmietnikowych. Oba punkty spółki są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 - 19:00 oraz w soboty w godz. 09:00 - 17:00.
Pełna lista odpadów, które można dostarczać do PSZOK-ów, znajduje się na miejskiej stronie warszawa19115. Są to m.in. pojemniki po aerozolach, gaśnice, lustra, rozpuszczalniki, detergenty, kleje, drewno, gruz, zużyte opony, sprzęt elektroniczny, baterie czy akumulatory. Punkty przyjmują wyłącznie odpady komunalne, wytworzone w gospodarstwach domowych.
- Regulamin określa limity przywożonych do punktów odpadów. Jednego dnia dopuszcza się dostarczenie m.in. maksymalnie 150 kg odpadów wielkogabarytowych oraz do 200 kg odpadów budowlanych i rozbiórkowych - precyzuje Jakub Turowicz.
Odpady do PSZOK-ów można przywozić bezpośrednio samochodem lub autem z lekką przyczepką. Odpady wymagające opakowań powinny znajdować się w szczelnych pakunkach z oryginalnymi etykietami, co ułatwi pracownikom ich identyfikację. Należy również pamiętać, że za rozładunek do właściwych kontenerów odpowiada mieszkaniec, który dostarcza odpady.