Przetarg na rozbudowę i modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych został rozstrzygnięty. Najkorzystniejszą ofertę złożył chiński wykonawca - Shanghai Electric Power Construction.
O kontrakt na rozbudowę i modernizację warszawskiej instalacji do odzysku energii z odpadów rywalizowały trzy podmioty: konsorcjum firm Astaldi S.p.A.; TM.E. S.p.A. Termomeccanica; Atzwanger S.p.A.; konsorcjum Constructions Industrielles de la Mediterranee – CNIM S.A.; CNIM Poznań sp. z o.o.; PORR S.A. oraz Shanghai Electric Power Construction. Chińczycy złożyli najlepszą ofertę o wartości 1 038 120 000,00 zł brutto. W ramach weryfikacji i oceny ofert wzięto także pod uwagę efektywność energetyczną urządzeń, okres gwarancji na urządzenia i montaż technologiczny oraz dyspozycyjność roczną instalacji. Warszawski zakład ma zostać rozbudowany w oparciu o tzw. standard BAT (Best Available Technology) z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technologii, stąd chińska propozycja spełnia także wymóg rygorystycznych parametrów emisji, znacząco korzystniejszych od wymaganych prawem norm. - W listopadzie br., biorąc pod uwagę potencjalne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, planujemy podpisać umowę z wyłonionym wykonawcą – wyjaśnia Piotr Karczewski dyrektor Jednostki Realizującej Projekt w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w m. st. Warszawie.
Shanghai Electric Power Construction należy do grupy Power China, zajmującej 5 miejsce na liście największych grup budowlanych. Grupa jest także jednym z największych na świecie generalnych wykonawców branży elektroenergetycznej.
Rozbudowany i zmodernizowany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie ma rozpocząć funkcjonowanie w terminie 36 miesięcy od wejścia wykonawcy na plac budowy. Rocznie obiekt będzie mógł przekształcać w prąd i ciepło ponad 305 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu i wytwarzać energię odpowiadającą zapotrzebowaniu kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych.
Instalacja do termicznego przekształcania odpadów będzie dopełnieniem miejskiego systemu zagospodarowania odpadów opartego na segregacji u źródła. Inwestycja zaprojektowana została przede wszystkim w odpowiedzi na konieczność zagospodarowania odpadów zmieszanych, mających znikomy walor z punktu widzenia odzysku surowcowego.
Odpady dostarczane do instalacji będą wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku. Panujące tam podciśnienie uniemożliwi wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu, a najnowsze technologie wykorzystane w procesie oczyszczania spalin pozwolą na uzyskanie znacznie lepszych parametrów od obecnie wymaganych prawem, rygorystycznych norm.
ZUSOK będzie posiadał m.in. zielone dachy, wspomagające retencję wód opadowych i korzystnie wpływające na otoczenie inwestycji oraz transparentne elementy elewacji, które poprawią energooszczędność budynków i uatrakcyjnią wygląd obiektu, a po zmroku dadzą efekt iluminacji. Zaprojektowana w ramach inwestycji ścieżka edukacyjna przebiegać będzie przez cały zakład, w tym przez zielone dachy, umożliwiając zapoznanie się z prowadzonymi procesami technologicznymi, a zakończona będzie w punkcie widokowym znajdującym się ponad 70 metrów nad ziemią.